Spalvos

Visa, kas mus supa, visi svarbiausi mūsų patirti ar patiriami dalykai susiję su šviesa ir spalvomis. Tamsoje negalėtume ne tik atsiskleisti kaip žmonės ir tobulėti, bet ir apskritai mums išgyventi būtų labai sunku. Nušvitus vaivorykštei žmonės nuščiūva, tarsi būtų įvykęs stebuklas. O ir daugelyje kultūrų tikima, kad vaivorykštė neša laimę.

Tam, kad galėtume orientuotis, pajusti grožį, kūrybiškai save išreikšti, suvokti kitų žmonių išraišką, kad atpažintume ar esame saugūs, ar mums negresia pavojus, ar tai, kas mus supa, mums tinka ir atitinka, kad atpažintume tiek savo, tiek kitų išorę ir vidų, mums reikalinga šviesas ir spalvos. Techninė pažanga, mechanika ir elektronika kuriam laikui buvo nustūmę į nuošalę žinias apie gamtos ir žmogaus organizmo dėsnius bei ritmus. Bet dabar švytuoklė tarsi vėl grąžina prie natūralaus sveikatingumo, to, kas tinka mūsų kūnui ir sielai. Greta gydomųjų augalų, jų poveikio kūnui ir sielai vis dažniau prisimenamas šviesos ir spalvų poveikis.

Naujausi tyrimai byloja, kad yra apie 10 milijonų spalvinių variantų, kuriuos suvokia ir skiria žmogaus akis. Toliau pateikiame jums svarbiausių spalvų aprašymus ir tikimės, kad tai padės atrasti, tik jums labiausiai tinkančias ir pritinkančias spalvas bei jų atspalvius.

Pagal vieną iš spalvų teorijų, spalvos sudaro 12 dalių ratą:

Spalvinio apskritimo pagrindą (pirmąją eilę) sudaro trys pagrindinės spalvos: RAUDONA, GELTONA ir MĖLYNA. Oranžinė, žalia ir violetinė yra antrosios eilės spalvos, kurios sudarytos maišant pirmos eilės spalvas. Toliau yra trečiosios eilės spalvos, kurios gaunamos sumaišius šalia esančias pirmosios ir antrosios eilės spalvas.

Naudojant spalvinį apskritimą, galima nustatyti spalvines harmonijas ir kontrastus. Harmoningam deriniui išgauti pasirenkami du ar trys šalia esantys tos pačios spalvos atspalviai. Didžiausią kontrastą sudaro tam tikrai spalvai priešpriešiais esanti spalva.

Pasirenkant spalvą visada atsiskleidžia žmogaus individualumas. Jei žalia yra jūsų mėgstamiausia spalva, rinkdamasi jūs greičiausiai apsistosite ties šios spalvos šeima. Jei jums patinka mėlyna spalva, tikėtina, kad šios spalvos akmenukų vėrinys taip pat atras vietą jūsų papuošalų dėžutėje. Rinkdamasi norimos spalvos akmenukus, būtinai įsiklausykite į savo nuojautą, kadangi jūsų mėgstami atspalviai suteiks sukurtam papuošalui išskirtinumo.

Kartais įkvėpimo, minčių ar tiesiog patirties derinant spalvas gali pritrūkti. Pateiksime jums keletą naudingų patarimų. Jeigu esate drąsi ir aktyvų gyvenimo būdą mėgstanti asmenybė, nepabijokite ir rinkitės ryškių spalvų derinius ir kombinacijas. Pavyzdžiui, violetinės ir gelsvai žalios, oranžinės ir purpurinės ar žalsvai melsvos ir raudonai oranžinės. Šios spalvos puikiai dera viena prie kitos ir viena kitą papildo, kadangi jos spalvų rate yra viena prieš kitą. Jeigu esate ramesnė asmenybė, tuomet ir akmenukų atspalvius galite rinktis nuosaikesnius. Balta, rusva, smėlinė ar kreminė su įvairiais atspalviais – bus tinkamiausias jūsų pasirinkimas.

Karališka Mėlyna (sodri mėlyna, indigo, mėlyna su violetiniu atspalviu spalva). Ši spalva suteikia dvasinės stiprybės. Iš esmės visi šios spalvos atspalviai sukuria kūrybinę atmosferą . Tokios spalvos papuošalus nešiojantys bei drabužius dėvintys žmonės yra nepriklausomi ir protingi. Jie siekia ramybės, nori būti apsupti dėmesio ir švelnumo. Ši spalva simbolizuoja moteriškumą, aukštesnės karališkos mėlynos spalvos galios – yra aiškiaregystė, bet ne spontaniška, o sąmoninga. Tikėtina, kad pamėgus šią spalvą, jūs mąstysite blaiviai, objektyviai, sugebėsite atsiriboti nuo negandų ir kitų nemalonumų, tuo pačiu, būkite atsargūs, ši spalva taip pat simbolizuoja vienatvę, vienišumą bei depresiją.

Šios spalvos žinia yra – žinoti, kodėl esi čia.

Violetinė. Ši spalva yra laikoma „pokyčių liepsna“, todėl dar vadinama transformacijos spalva. Tai spalva, kurioje sudega visa, kas neigiama, ir tuomet atsiveria naujos galimybės viskam, kas nauja. Ši spalva ramina ir mažina įtampą bei hiperaktyvumą. Šios spalvos papuošalus nešiojantys bei rūbus dėvintys žmonės turi puikią intuiciją, yra jautrūs, suvokia gyvenimo prasmę bei svarbą, kad jų gyvenimas yra JŲ gyvenamas, todėl turi būti nugyventas, taip, kaip JIE to nori ir jaučia. Žmones, pasirinkę violetinę spalvą reprezentuoja misticizmą, paslaptį ir magiją. Tai lakios vaizduotės ir stiprios intuicijos žmonės, linkę į meditaciją.

Šios spalvos žinia – dvasingumas, gydymas, apmąstymai bei atsiribojimas mintimis.

Turkio spalva (žydro atspalvio žalia, jūros, elektrinė spalva). Ši spalva sudaryta iš žalios ir žydros spalvų. Jei nervinatės bendraudami su aplinkiniais, ši spalva skirta būtent jums, nes ji jums suteiks drąsos. Ši spalva padės rasti tinkamų žodžių ir užmegzti kontaktą su klausytojais. Turkio spalva labai gerai veikia širdį, gerklę, viršutinę nugaros dalį, medžiagų apykaitą, bronchitą, astmą, šienligę. Pasirinkus šią spalvą, gebėsite pasikliauti intuicija, bus lengviau prisitaikyti prie pokyčių.

Šios spalvos žinia – intensyvus bendravimas, bendravimas pasitelkus meną.

Mėlyna – tai harmonijos spalva, kuri suteikia ramybės ir santūrumo. Mėlyna spalva reiškia sveikatą, nuramina ir atpalaiduoja. Ši spalva „maitina“ nervų sistemą, smegenis. Pasirinkę mėlyną spalvą žmones turi polinkį į dvasingumą ir meditaciją. Kai supa ši spalva, galima atsiriboti nuo išorinio pasaulio ir pasinerti į apmąstymus. Žmonės, kurie renkasi mėlyną spalvą nemėgsta dėmesio ir reikalauja ramybės. Tai tvirtos, lojalios asmenybės, ieškančios harmonijos ir ryšio su pasauliu, bet kartu turi audringą vaizduotę ir yra jautrūs svetimų skausmui.

Šios spalvos žinia – taika ir bendravimas.

Raudona – tai dinamiškumo, stipriai stimuliuojanti spalva, todėl tinka žmonėms, kurie gyvena aktyvų ir intensyvų gyvenimą. Kas renkasi raudoną, tas renkasi aistrą, žino savo vertę, nebijo išreikšti savo nuomonės ir jaučiasi saugūs. Tokiems žmonėms paprastai sekasi ir jie nebijo kovos. Tai labai valingi žmones, diktuojantys sąlygas gyvenimui. Ši spalva veikia seksualumą (susijusi su gyvybės pradėjimu bei gimdymu), turi reikšmės kraujotakai bei stimuliuoja energijos tėkmę. Raudona spalva asocijuojasi su autoritetu, siekiu pirmauti, temperamentingumu, ugnimi bei kaitra, drąsa bei ryžtingumu. Tikėtina, kad raudonos spalvos papuošalai bei drabužiai suteikia energijos bei padeda šviesiau žvelgti į gyvenimą ir į daug ką pažiūrėti „kitomis akimis“, praskaidrina nuotaiką. Ši spalva simbolizuoja auką (kai duodamas kraujas), meilę ir aistrą (raudonos rožės simbolis), įspėjimą (ir gamtoje dauguma gyvūnų ar augalų apie savo pavojingumą įspėja raudonos spalvos pagalba).

Šios spalvos žinia – Energija, išgyvenimas, materialioji gyvenimo pusė.

Koralinė (skaisčiai raudona, panaši į aguoną, raudono atspalvio oranžinė spalva). Vakarų kultūroje ši spalva netgi nėra išskiriama kaip atskira spalva, bet čiabuviams ji buvo labai svarbi, nes koralai jiems buvo – papuošalai, ši spalva būdavo įaudžiama į kilimus, taip buvo tikima, kad ši spalva atneš į namus laimę bei sėkmę. Jūroje augantys koralai siejami su neįsisąmonintais dalykais, pasąmone. Koralinė spalva asocijuojasi su neišsikildžiusiais ryšiais su kitais žmonėmis, apsauga nuo apgaulės,, gebėjimu priimti meilę, džiaugsmu meilės srityje. Ši spalva veikia liaukas, šalinimo ir lyties organus. Tačiau jos verčiau vengti, jei turite padidėjusį kraujospūdį. Šios spalvos papuošalais reiktų puoštis - ambicingiems, impulsyviems bei lengvai „užsidegantiems“ žmonėms.

Šios spalvos žinia – Meilė be atsako.

Auksinė - tai spindesio ir prabangos spalva. Ši spalva visuomet asocijavosi ir asocijuojasi su turtais, prabanga ir laimingu gyvenimu. Tai – proto ir išminties, savęs pasitenkinimo bei nekuklumo spalva. Juk Auksinis kiaušinis – tai turtų simbolis, Auksinis Gralis – simbolizuoja tai, kas pasiekiama sunkiai, įdėjus daug pastangų, Aukso žiedas – simbolizuoja dviejų žmonių sąjungą. Ši spalva susijusi su procesu, kurio metu alchemikai mėgino paprastus, pigius metalus, paversti ausku. Aukso spalva teigiamai veikia nervų sistemą, stuburą. Gali padėti turintiems odos problemų. Tai spalva, su kuria susijusios visos priklausomybės.

Šios spalvos žinia – išmintis arba didelė baimė.

Žalia – stabilumo spalva. Tai - gamtos prisikėlimo, bundančio pavasario, prisikėlimo ir augimo, vaisingumo, kūrybiškumo spalva. Žalia – džiaugsmo bei laimės teikianti spalva. Visi šios spalvos atspalviai yra tinkami bet kuriam žmogui. Tik vienas pasirinks labiau sodresnę, kitas žolės žalumo, dar kitam labiau prie širdies bus – rami, blankaus atspalvio žalioji spalva. Ši spalva reiškia savikontrolę bei pastovumą. Žalios spalvos drabužius bei papuošalus nešiojantys žmonės yra atsargūs, labiau linkę stebėti, o ne veikti. Jie dažnai pastebi tai, kas paslėpta nuo pašalinių akių. Jie gerai jaučia savo galimybes, moka save kontroliuoti, yra racionalūs. Žmones, pasirinkę žalią spalvą yra tvirtų vertybinių nuostatų, kurias retai keičia. Jie mėgsta tvarką. Ši spalva labai reikalinga širdžiai, nes saugo ją nuo grėsmingų ligų, kurias dažnai sukelia nesugebėjimas atsipalaiduot bei išspręsti susikaupusias problemas. Žmonės, pasirinkę žalią spalvą, jaučia sąsają bei harmoniją su gamta, yra atviri, laisvi bei geranoriški.

Šios spalvos žinia – erdvė, tiesos ieškojimas, gebėjimas matyti visus vieno dalyko niuansus.

Alyvmedžio žaluma (gelsvo atspalvio žalia, salotinė spalva) – tai vilties, naujo gyvenimo, santarvės, taikos spalva. Juk ir legendoje apie Nojaus laivą – po pasaulinio tvano pas Nojų atskrido balandis su alyvmedžio šakele snape. Tai – aiškaus kelio, džiaugsmo, sugebėjimo juoktis iš paties savęs, žemiškumo bei erdvės ir išminties spalva. Alyvmedžio spalva padeda atsikratyti nervinės įtampos ir galvos skausmo, teigiamai veikia tulžies pūslę, plaučius. Šios spalvos stygius neleidžia pajusti harmonijos. Šios spalvos drabužius bei papuošalus nešiojantys žmonės paprastai yra įdomios asmenybės, jie meta iššūkį ir ieško laimės. Aplinka, kurioje vyrauja ši spalva, padės jums atsigauti nuo nuovargio bei slegiančių minčių.

Šios spalvos žinia – aiškumas, skaidrumas, išmintis. Moterų dominavimas.

Geltona – tai optimizmo spalva, kuri reiškia gyvybingumą, valią ir laisvės troškimą. Tai – šilumos, juoko, džiaugsmo ir susižavėjimo spalva. Geltonos spalvos simbolis – Saulė. Žmones pasirinkę geltoną spalvą yra veiklūs, linkę į saviugdą ir besitęsiančią transformaciją. Tai gyvybingi ir entuziastingi žmones, nuolat ieškantys kažko naujo ir trokštantys nuotykių. Jiems labai svarbu išsivaduoti iš depresijos ir prislėgtos nuotaikos, net jei tai neleidžia pasiekti tikslo. Geltona – nepakeičiama, kuomet reikia sukurti aplinką, tinkamą užsiimti protine veikla, stiprina nervų sistemą, protinius gebėjimus, padeda susikoncentruoti. Geltona spalva dažniausiai derinama su mėlyna – saugumo ir ramybės spalva.

Šios spalvos žinia – įgytos žinios.

Balta - tai atsinaujinimo spalva, kuri reiškia atgimimą ir tyrumą. Balta spalva pasirenkama, kuomet norima perteikti nekaltybę, nepriklausomybę ar atgimimo troškimą. Ji slopina emocijas ir skatina tyrumo ir tobulumo troškimą. Žmones pasirinkę baltą spalvą vis dar ieškantys ir iki galo savęs neatradę. Jie linkę į preciziškumą, bet tuo pačiu nenori būti kaustomi praeities.

Šios spalvos žinia – tikėjimas ir ramybė.

Juoda – tai pasipriešinimo ir maištingumo spalva. Ši spalva asocijuojasi su naktimi, tamsa ir tyla. Ji gali reikšti taiką, ramybę ir norą visiškai atsinaujinti kaip sielvartas, pesimizmas ir noras griauti. Žmones, pasirenkantys juodą spalvą, neturi tikslios nuomonės, bet provokuoja visus ir kiekvieną. Jie turi susikaupti meditacijoje ir teigiamai žiūri į evoliuciją ir nepriklausomybę.

Šios spalvos žinia – susikaupimas ir savitvarda.